

Łukasz Frant
Wiolonczelista, solista i kameralista, koncertmistrz wiolonczel Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Czterokrotny Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, stypendysta Prezydenta Miasta Katowic, Fundacji Hugo Kołłątaja, Yamaha Foundation, Lions Club oraz programu Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska”.
Jako solista występował z NOSPR, Filharmonią Śląską, Filharmonią Zielonogórską, orkiestrą kameralną AUKSO, Filharmonią Zabrzańską, Filharmonią Rybnicką. Regularnie koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą.
Już jako młody wiolonczelista zdobywał laury na wielu konkursach wiolonczelowych w kraju i za granicą, m.in. II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. J. Dotzauera w Dreznie w 2001, nagroda specjalna w konkursie rozgłośni radiowych Concertino Praga w 1998, I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. A. Janigro w Cakovec (Chorwacja) 1998, II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen (Austria) 2002, III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. D. Poppera w Varpalocie (Węgry) 2001, I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Wiolonczelowych w Elblągu w roku 2000.
W 2004 roku został laureatem I nagrody „I Konkursu na wiolonczelę solo im. Drohomireckiego” w Katowicach, w tym samym roku wygrał konkurs o stypendium ‘Yamaha Music Foundation of Europe’ w Łodzi.
Jest również laureatem II nagrody Konkursu im. D. Danczowskiego w Poznaniu (2003). W 2005 roku otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę dla najlepszego uczestnika polskiego na Międzynarodowym Konkursie im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
Łukasz Frant aktywnie działa na polu muzyki kameralnej, współpracując z pianistką Joanną Galon-Frant oraz skrzypaczką Anną Szabelką w fortepianowym trio Adastra oraz wraz z żoną jako Frant Duo. Jako kameralista, jest laureatem I nagrody w „43' Międzynarodowym Konkursie Beethovenowskim’ w Hradec w Czechach w 2004, laureatem konkursu muzyki kameralnej 'Premio Trio di Trieste' w 2006 oraz finalistą konkursu 'Premio Gui' we Florencji.
Jego repertuar stanowi większa część klasycznej literatury wiolonczelowej, jak i muzyka najnowsza z XX i XXI wieku. Muzyka współczesna zajmuje istotne miejsce w jego działalności artystycznej: w 2003 otrzymał wyróżnienie w Konkursie Interpretacji Muzyki Współczesnej w Radziejowicach. Brał też udział dwukrotnie w Festiwalu Prawykonań w Katowicach, wykonując m.in. po raz pierwszy w Polsce utwór Roxanny Panufnik ‘All Shall Be Well’ na chór i wiolonczelę solo (2011). W 2012 roku Piotr Moss skomponował dla niego sonatę, której prawykonanie światowe odbyło się podczas Śląskich Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach.
W roku 2004, w wieku 22 lat, Łukasz Frant został najmłodszym w historii koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, którą to funkcję sprawuje do dziś, występując pod batutą światowej sławy dyrygentów, m.in.: S. Skrowaczewski, J. Semkow, K. Penderecki, H. Soudant, G. Guerrero, G. Chmura, C. Arming., A. Liebreich, J. Kaspszyk, J. Maksymiuk i wielu innych. Wraz z orkiestrą regularnie koncertuje w renomowanych salach koncertowych w kraju i za granicą, na licznych festiwalach muzycznych.