top of page

 Anna Szabelka

 

Absolwentka Akademi Muzycznej w Katowicach, gdzie studiowała w klasie prof. Romana Lasockiego, oraz studiów podyplomowych w warszawskiej Akademii Muzycznej, które ukończyła z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Konstantego Andrzeja Kulki.

 

Uczestniczyła w licznych kursach muzycznych doskonaląc swoje umiejętności m.in. pod przewodnictwem prof. Ireny Dubiskiej oraz prof.Mariny Jaszwili.

 

Laureatka III konkursu na skrzypce solo prof. Tadeusza Wrońskiego, na którym zdobyła także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. W 1995r. zostało jej przyznane stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

 

W latach 2000-2001 była pierwszym skrzypkiem Kwartetu Śląskiego. Występowała zarówno w kraju jak i za granicą m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, USA, Czechach i Finlandii. Współpracowała z takimi dyrygentami jak Jerzy Salwarowski, Marek Pijarowski, Jerzy Swoboda, Mirosław J. Błaszczyk, Maciej Niesiołowski. Koncertowała m.in. z Jadwigą Kotnowską, Waldemarem Malickim, Piotrem Pławnerem, Markiem Toporowskim.

 

Ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych.

 

Od 2005r. jest pierwszym skrzypkiem kwartetu smyczkowego Akademos, z którym w maju 2007r. wystąpiła dwukrotnie w   Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach cyklu Perspectives - Emerson String Quartet Young Artists Concerts.

 

Jej dorobek nagraniowy obejmuje liczne rejestracje zrealizowane m.in. dla Polskiego Radia , Telewizji Polskiej i Radia Fińskiego oraz płyty CD z dziełami Beethovena, Mendelssohna, Lasonia, Szymanowskiego, Szymańskiego, Schnittkego, Szostakowicza i Vivaldiego.

 

Obecnie jej działalność koncentruje się na pracy w Adastra Piano Trio.

      

 

bottom of page