top of page

O zespole

AdAstra Piano Trio to zespół aktywnie działający od 7 lat na polskiej scenie muzycznej. Troje artystów, których połączyła wspólna pasja, entuzjazm i miłość do muzyki kameralnej. Muzycy zespołu prowadzą aktywne życie zawodowe, koncertując zarówno solowo jak i kameralnie.

 

Posiadają na swoim koncie liczne nagrody w krajowych i zagranicznych konkursach.
Skrzypaczka Anna Szabelka - wieloletnia prymariuszka kwartetu smyczkowego Akademos, wiolonczelista Łukasz Frant - koncertmistrz wiolonczel NOSPR oraz pianistka Joanna Galon-Frant – adiunkt w katedrze kameralistyki katowickiej Akademii Muzycznej, zainspirowani bogactwem i różnorodnością sztuki kameralnej, zdecydowali się
w 2011 roku przekształcić okazjonalne wspólne muzykowanie w regularną pracę w trio
fortepianowym.

 

Wieloletnie doświadczenie członków zespołu w zakresie muzyki kameralnej oraz wyjątkowe porozumienie na gruncie artystycznym i estetycznym pozwoliły AdAstra w niedługim czasie opanować rozległy repertuar, obejmujący zarówno klasykę (tria Mozarta, Beethovena, Schuberta, Mendelssohna, Brahmsa, Rachmaninowa, Ravela, Szostakowicza i in.), jak również wiele interesujących dzieł muzyki nowszej, w Polsce rzadko lub wcale nie wykonywanych, np. Trio Ivesa, Lery Auerbach czy Peterisa Vasksa.

Muzycy występowali m.in. na takich festiwalach jak: Festiwal Prawykonań w Katowicach, Unerhoerte Musik w Berlinie, Intersonanzen Festival w Poczdamie, Poznańska Wiosna Muzyczna, Harmonie Starego Miasta w Lublinie i in.

W 2018 z inicjatywy zespołu odbyły się w Katowicach 'Dni Peterisa Vasksa' z udziałem kompozytora, podczas których zespół wykonał jego utwory kameralne. 

 

W 2017 roku nakładem CD Accord muzycy wydali swoją debiutancką płytę Episodi. AdAstra to pierwszy polski zespół (i jeden z niewielu na świecie), który zarejestrował na CD Trio on 9 short movements Henry'ego Cowella oraz Episodi e Canto perpetuo Peterisa Vasksa. Ponad to na płycie znajdują się także utwory Paula Schoenfielda oraz Rodiona Szczedrina. 

Aktualnie trio pracuje nad kolejną płytą w całości poświęconą kompozycjom Alfreda Schnittke.

Adastra Piano Trio
bottom of page